U ovom istraživanju sudjelovalo je 89 000 žena, u periodu dužem od 10 godina. Znanstvenici su željeli precizno ustanoviti koliko često, dugo i kako treba šetati da bismo izbjegli ozbiljne kardiovaskularne tegobe.
Stručnjaci ističu da je fizička aktivnost neophodna za zdravlje, ali da je šetnja jednostavna, lagana i pristupačna većem broju ljudi pa se zato naročito preporučuje kao prevencija od srčanih oboljenja.
Srčani zastoj nastaje kad srce nije dovoljno jako da pravilno “pumpa” krv kroz tijelo, a rizik za ovo stanje povećava se s godinama. Tako žene u menopauzi, nakon 65. godine, postaju više ugrožene, dok žene između 75 i 84 imaju veći rizik od žena između 65 i 74 godine. Istraživanja su pokazala da se rizik od srčanog zastoja može smanjiti za 25 posto ako počnete redovno šetati, a stručnjaci ističu da se već u prvim danima ove lake i pristupačne vježbe žene u menopauzi počinju osjećati bolje i imaju više energije.
Pored blagotvornog djelovanja na zdravlje srca, šetnja je odlična i protiv gojaznosti. Američki znanstvenici kažu da je dovoljno ako nekoliko puta tjedno posvetimo šetnji po 22 minute i to će smanjiti rizik od opasnog viška kilograma.
Zato, obujte udobnu obuću, družite se sa prirodom i počnite šetati. Tijekom šetnje možete slušati umirujuću ili omiljenu muziku, a možete pozvati i nekoga da vam pravi društvo pa ćete uz razgovor i smijeh zajedno vratiti snagu i energiju i sačuvati zdravlje.
izvor:lovesensa/prenosi i preuzeto sa:atma.hr
Nema komentara:
Objavi komentar